از تعمیر تا تامین قطعات سخت افزار را از ما بخواهید...

بازیابی اطلاعات هارد | آموزش بازیابی اطلاعات هارد

با پیشرفت تکنولوژی افراد برای ذخیره اطلاعات از روشهای دیجیتالی و الکترونیکی به جای روش سنتی استفاده میکنند، که ممکن است به دلایلی، ازجمله وارد شدن ضربه، خطای انسانی، آب خوردگی واین اطلاعات پاک شوند و از بین بروند.

اینجاست که اهمیت بازیابی اطلاعات هارد مشخص میشود، چرا که ممکن است اطلاعات خیلی مهم و با ارزشی داخل هارد ذخیره شده باشد و از دست رفتن آن یک فاجعه باشد. ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که آیا بازیابی هارد سوخته گوشی و یا هارد آب خورده امکانپذیر است؟ و یا چه زمانی بازیابی اطلاعات غیرممکن است و

اگر به دنبال پاسخ برای سؤالهایتان هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت جامع به این موضوع بپردازیم.

بازیابی اطلاعات و دادهها

چه چیزهایی باعث از بین رفتن اطلاعات هارد میشود؟

دلایلی که میتواند باعث از بین رفتن اطلاعات از روی هارد بشود، ممکن است نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. به دنبال این اتفاق به بازیابی اطلاعات هارد نیاز پیدا خواهیم کرد. در زیر به دلایل نرم افزاری و سخت افزاری اشاره شده است.

  • دلایل نرم افزاری از بین رفتن اطلاعات: خراب شدن جدول پارتیشن، ویروسی شدن دستگاه، عدم دسترسی به پارتیشنها، ایراد در سیستمعامل، خراب شدن فریمور، به وجود آمدن مشکل در فایلهای پایگاه داده و
  • دلایل سخت افزاری از بین رفتن اطلاعات: ایراد و مشکل در هد خواندن و نوشتن هارد، بدسکتوری، خراب شدن موتور اسپیندل، نوسانات برق، خراب شدن هارد درایورها و

چگونه میتوان بازیابی اطلاعات هارد را انجام داد؟

قبل از بازیابی اطلاعات هارد، باید علت از بین رفتن اطلاعات و شرایط درایو بررسی شود. اگر اطلاعات هارد درایور اکسترنال شما بر اثر آسیب فیزیکی مثل سقوط از ارتفاع یا ضربه شدید از بین رفته باشد، باید مطمئن شوید که این درایو قابل استفاده کردن است یا خیر؟ اگر شدت ضربه و آسیب زیاد باشد، برای بازیابی اطلاعات باید از یک مجموعه مطمئن که افراد متخصص و کاربلدی دارد، کمک بگیرید.

گاهی ممکن است مشکل در اتصالات و کابلباشد. در این صورت قبل از مراجعه برای تعمیر، باید از سالم بودن اتصال کابلهای آن مطمئن شوید.

بازیابی اطلاعات هارد

بازیابی اطلاعات به صورت نرم افزاری

نرم افزارهای زیاد و تخصصی برای بازیابی اطلاعات هارد وجود دارد که میتوان از طریق آن ها اطلاعات را ریکاوری کرد. استفاده از این نرم افزارها برای همه مناسب نیست و گاهی اوقات کاری را از پیش نمیبرد. بیشتر این نرمافزارها قادر به بازیابی تمام اطلاعات نیستند و حتی در آخر بخش زیادی از اطلاعات بدون بازیابی میمانند. بنابراین برای از دست نرفتن همیشگی اطلاعات، باید این کار را به یک فرد متخصص بسپارید.

بازیابی اطلاعات بهصورت نرمافزاری

بازیابی اطلاعات به صورت سخت افزاری

اولین مرحله بازیابی اطلاعات که حساس ترین و مهم ترین مرحله نیز میباشد، تعمیرات هارد به صورت سخت افزاری است. در مرحله بعدی باید تمام اطلاعات را روی هارد دیگر کپی و به صورت منطقی، پارتیشن بندی کرد. در آخر  نیز ترمیم و تصحیح فایل ها و همچنین اطلاعات بازیابی شده انجام میشود.

بازیابی اطلاعات به صورت سختافزاری

آیا اطلاعات هارد سوخته گوشی قابل بازیابی است؟

همانطور که پیش تر گفته شد قبل از هرچیزی باید علت خرابی مشخص شود تا بعد از آن به Recovery بپردازیم. سوختن هارد گوشی ممکن است بهخاطر آبخوردگی، اجرای برنامههای سنگین و یا وارد شدن حرارت زیاد به موبایل باشد. برای تعمیر هارد سوخته گوشی، بعد از مشخص شدن قطعه خراب میتوان از PC3000 استفاده کرد. سپس برای بازیابی اطلاعات هارد سوخته گوشی اقدام کرد. اگر سوختگی هارد مربوط به قطعات سختافزاری باشد، کافیست تنها قطعه آسیب دیده عوض شود.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته گوشی

آیا بازیابی اطلاعات هارد آب خورده امکان پذیر است؟

شاید برای شما هم پیش آمده که یک سری اتفاقات باعث خیس شدن و آب خوردگی هارد شما شده است و دنبال راهی برای بازیابی اطلاعات هارد آب خورده گشتید، تا اطلاعات مهم خود را از دست ندهید. نکته قابل توجه این است که به هیچوجه هارد دیسک را با سشوار خشک نکنید، چراکه باعث میشود قطعات درونی هارد بیشتر صدمه ببیند.

رایج ترین روش برای خشک کردن هارد، قرار دادن داخل برنج خشک است که به سرعت رطوبت را جذب میکند. ابزاری به نام Bheestite Bag وجود دارد که برای خشک کردن هارد آبخورده کاربردی میباشد.

بعد از خشک شدن هارد و قبل از متصل کردن آن به دستگاه، حتما آن را به یک متخصص نشان دهید. اگر موارد بالا را رعایت کنید، احتمال بازیابی اطلاعات هارد آب خورده شما بسیار بیشتر خواهد شد.

بازیابی اطلاعات هارد آبخورده

Disk Drill ابزاری مطمئن برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک

دیسک دریل روشی و ابزاری مطمئن و همه کاره برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک میباشد. شما میتوانید در موارد زیر از Disk Drill برای بازیابی اطلاعات استفاده کنید:

  • حذف ناگهانی دادهها

ممکن است تصادفی و ناخواسته فایلی را حذف کرده باشید و حتی سطل بازیافت نیز خالی باشد! نگران نباشید؛ شما میتوانید با این ابزار اقدام به بازیابی اطلاعات کنید.

  • هارد دیسک فرمت شده

به راحتی میتوانید اطلاعات را از هارد دیسک های فرمت شده، با استفاده از دیسک دریل بازیابی کنید.

  • عدم نمایش فایل

ممکن است با عدم نمایش فایل توسط هارد دیسک رو به رو شوید. در این هنگام دوباره این ابزار آن فایلها را پیدا کرده و در اختیار شما قرار میدهد.

  • خرابی مکانیکی

اگر آسیب وارد شده شدید نباشد، Disk Drill میتواند دادههای حذف شده بر اثر ضربه را بازیابی کند.

  • مشکلات سیستم فایل

گاهی ممکن است با دیسکی مواجه شوید که به صورت سیستم فایل RAW نشان داده میشود. باز هم میتوانید از این ابزار برای بازیابی اطلاعات هارد استفاده کنید.

Disk Drill ابزاری قدرتمند برای بازیابی اطلاعات

نحوه کار با Disk Drill به چه صورت است؟

نکته اول این است که این نرم افزار را بر روی هارد دیسکی نصب کنید که قرار نیست روی آن بازیابی انجام دهید. با اجرا کردن دیسک دریل و کلیک روی گزینه جستجوی دادههای از دست رفته، هارد دیسک را اسکن کنید.

بعد از انتخاب فایل های از دست رفته، دکمه بازیابی را زده و یک مکان بازیابی دلخواه و مناسب انتخاب کنید.

شما با انجام چند مرحله آسان و ساده با استفاده از دیسک دریل، میتوانید بازیابی اطلاعات هارد را انجام دهید.

بازیابی اطلاعات هارد با Disk Drill

EaseUS Data Recovery Wizard Free نرمافزار بازیابی اطلاعات ویندوز و مک

این نرم افزار فرآیند بازیابی 3 مرحلهای ساده دارد. از ویژگیهای این ابزار میتوان به بدون ویروس بودن، پشتیبانی کردن از بیش از هزار نوع فایل، بازیابی اطلاعات در سریع ترین زمان و با کیفیت بالا، تعمیر کردن عکس های آسیب دیده واشاره کرد.

بازیابی تمام اطلاعات حذف شده با نرمافزار EaseUS

Recuva نرمافزار بازیابی اطلاعات هارد دیسک برای ویندوز

چیزی که این نرم افزار را از سایر نرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد متمایز میکند، تعاملی بودن آن است. این ابزار رایگان است و میتوانید با آن عکس و فیلم از دست رفته، ایمیل و اسناد خود را بازیابی کنید.

بازیابی اطلاعات هارد دیسک ویندوز با Recuva

Wise Data Recovery HDD نرمافزار بازیابی اطلاعاتی

این نرم افزار نیز یک ابزار رایگان بازیابی اطلاعات هارد برای ویندوز است. از مزایای این ابزار میتوان به نسخه قابل حمل، وزن سبک و صرفهجویی در فضا، سرعت اسکن سریع و رایگان بودن آن اشاره کرد.

بازیابی اطلاعات با Wise Data Recovery HDD

Recovery My Files ابزاری برای بازیابی اطلاعات در ویندوز

این ابزار این امکان را میدهد که فایل ها را از کارت های فلاپی دیسک ها، آیپاد، دیسکهای سخت بازیابی کنید. این ابزار فایلها را با توجه به تاریخ مرتب میکند، از دستگاههای ذخیرهسازی معمولی نیز پشتیبانی میکند. یکی از معایب این نرم افزار محدودیت نسخه رایگان آن است. همچنین نمیتوانید آن را بهروزرسانی کنید.

بازیابی اطلاعات با My Files

Stellar Data Recovery نرم افزار بازیابی اطلاعات رایگان

یکی دیگر از بهترین ابزارهای بازیابی اطلاعات رایگان، Stellar است. این ابزار با اسکن سریع و عمیق و ابزارهای پیشرفته تا یک گیگ، بازیابی اطلاعات هارد را برای کاربران مک و ویندوز ارائه میدهد. این ابزار این امکان را میدهد تا افراد با استفاده از آن، اطلاعات از دست رفته خود را از هارد اکسترنال یا اینترنال بازیابی کنند.

بازیابی اطلاعات هارد با Stellar Data Recovery

از چه طریقی میتوان میزان موفقیت بازیابی اطلاعات را افزایش داد؟

شما میتوانید با رعایت چند نکته میزان موفقیت بازیابی اطلاعات هارد دیسک خود را افزایش دهید.

  • استفاده از بهترین نرمافزار
  • انجام دادن روند بازیابی در اسرع وقت
  • به حداقل رساندن خطر رونویسی: برای این کار بهتر است قبل از شروع فرآیند بازیابی هارد دیسک خود را جدا کنید.

بهتر است همیشه از تمام فایلهایتان بکآپ تهیه کنید  و در جای امن نگه دارید. این کار باعث میشود حتی بعد از خرابی هارد دیسک، بتوانید آن را بازیابی کنید.

آیا بازیابی اطلاعات هارد سوخته امکانپذیر است؟

هارد سوخته به هاردی گفته میشود که در آتشسوزی سوخته باشد! با توجه به جمله قبلی میتوان متوجه شد که هارد سوخته آ‌نطور که رواج شده است، نیست. بنابراین در اکثر مواقع بازیابی اطلاعات هارد سوخته امکان پذیر است، جز در خرابیهای شدید، که بازیابی ممکن نیست.

چرا باید بازیابی اطلاعات در اتاق تمیز انجام شود؟

بهتر است بدانید که هارد دیسکها نسبت به آلودگی و گرد و خاک حساس هستند. بنابراین برای بازیابی اطلاعات هارد دیسک باید از کلین روم استفاده کرد.

نتیجهگیری

بازیابی اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار است. به این دلیل که دادهها و اطلاعات قدرتمندترین سلاح شرکت و یا کسبوکار است. حتی افراد معمولی نیز شاید بهطور ناخواسته اطلاعات، ویدیو، اسناد، عکسها ورا از دست بدهند که برایشان خیلی مهم باشد. ما در این مقاله به چند تا از بهترین ابزارهای بازیابی اطلاعات هارد در ویندوز و مک اشاره کردیم.

با حواندن این مقاله میتوان فهمید چه چیزهایی باعث از دست رفتن اطلاعات هارد میشود و چطور میتوان آنها را بازیابی کرد. امیدواریم مطالب مفید واقع شود. باتشکر