از تعمیر تا تامین قطعات سخت افزار را از ما بخواهید...

تعمیر هارد |تعمیرات تخصصی هارد

خرابی هارد ها یکی از رایج ترین و البته دردسر ساز ترین موضوعاتی است که میتواند گریبان گیر هر شخصی شود.
شاید آنچه که بیش از هرچیز در هنگام خرابی هارد ها مطرح میشود،نگرانی از دست دادن اطلاعات میباشد،از این رو در قدم اول باید تا حد ممکن از هارد،فلش و رم های خود به خوبی نگه داری و مراقبت کنید.
اما در صورتی که هارد شما دچار سوختگی،ضربه و یا موارد مشابه شدید حتما و حتما در اسرع وقت نسبت به تعمیر هارد خود اقدام کنید.

درباره هزینه و زمان مورد نیاز برای تعمیرات هارد بدانید

هزینه تعمیرات هارد بسته به مدل و میزان خرابی هارد محاسبه میشود.برای کسب اطلاع دقیق از قیمت و زمان مورد نیاز برای تعمیر هارد کافیست تا با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

بر روی هارد من مایعات ریخته،آیا قابل تعمیر است؟

یکی از شایع ترین موارد خرابی هارد ها ریختگی مایعات نظیر چایی،آب و… میباشد.در صورتی که شما دچار همین مشکل شده اید, بلافاصله هارد را خاموش کرده و در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام نمائيد.

تعمیرات نرم افزاری هارد

حذف سکتورهای خراب
تعمیر ماژول های خراب
ارتقا FIRMWARE و …

تعمیرات سخت افزاری هارد

تعویض برد هارد
تعمیر برد هارد
تعویض باکس هارد
و …

تعمیرات تخصصی انواع مدل های هارد

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و تغییر روش ذخیرهسازی اطلاعات از برگه به سطح الکترونیکی و مغناطیسی، نیاز به هارد دیسک بیشتر احساس میشود. بدیهی است که استفاده زیاد باعث خرابی شده و به دنبال آن مجبور به تعمیر هارد دیسک خواهیم شد.

در نظر داشته باشید که قبل از اقدام به تعمیر هارد دیسک، باید از خرابی آن اطمینان حاصل کرد. اگر هارد دیسک شما مشکل داشته باشد، سیستم نمیتواند به راحتی راهاندازی شود.

اگر شما نیز به دنبال علت خرابی و تعمیرات هارد و یا تعمیر هارد اکسترنال هستید، با همراه باشید و مطلبی را از قلم نیندازید.

تعمیر هارد دیسک

تشخیص علت خرابی هارد دیسک

اولین قدم این است که دلیل خرابی هارد دیسک را پیدا کنید. اگر خطای نرمافزاری مانع دسترسی شما به هارد دیسک میشود، نگران نباشید؛ چراکه میتوانید بعد از بررسی، تعمیر هارد را انجام دهید. ممکن است مشکل فیزیکی و مربوط به سختافزار باشد که در این صورت باید تعمیر هارد دیسک خود را به یک مجموعه کاربلد و متخصص بسپارید.

چند دلیل احتمالی خطای هارد دیسک میتواند مربوط به حمله ویروس و بدافزار، خطای انسانی، خاموش شدن ناگهانی سیستم، دمای بیش از حد وباشد. بعد از پی بردن به علت خرابی، میتوان به تعمیر هارد اقدام کرد.

نکته قابل توجه که حتما باید بدانید، این است که ممکن است بعد از وصل هارد دیسک RAW به رایانه، پیامی برای فرمت حجم RAW به شما نشان داده شود. در این زمان نباید بدون داشتن ابزار بازیابی اطلاعات، روی Format کلیک کنید؛ چون باعث از دست رفتن همیشگی اطلاعات میشود. اگر با همچین پیامی مواجه شدید حتما لغو را بزنید.

بررسی برای تشخیص علت خرابی هارد دیسک

ابزاری برای بررسی و تعمیر هارد اکسترنال یا اینترنال با استفاده از ویندوز

برای بررسی وضعیت درایو، بهترین روش استفاده از ابزارهای ویندوز است. ابزار CHKDSK کوتاه شده Check Disk میباشد که کل هارد را اسکن، مشکلات را شناسایی و آنها را رفع میکند. توجه کنید که اگر احتمال میدهید دادهها را از دست دادید، از این ابزار استفاده نکنید؛ چون با این کار دادهها غیرقابل بازیابی میشوند.

برای استفاده از این ابزار، باید عبارت CHKDSK [VOLUM:] را در محیط CMD تایپ کنید. در نظر داشته باشید باید نام درایوی که قصد بررسی آن را دارید، بهجای مقدار VOLUME قرار میگیرد. به عنوان مثال برای انتخاب کردن درایو D باید از CHKDSK D: استفاده شود.

بعد از آن میتوانید بسته به نیاز خود از یک یا چند سوئیچ دستور چک دیسک، برای تعمیر هارد دیسک استفاده کنید.

استفاده از CHKDSK در ویندوز 10

تعمیر برندهای مختلف هارد دیسک

 • تعمیر هارد برند Maxtor: از آنجایی که این برند هارد قدیمی است، در زمینه تعمیر این نوع هارد هیچ مشکلی وجود ندارد.
 • تعمیر هارد برند توشیبا: از مشکل عمده هارد Toshiba، بدسکتوری و خرابی فریم ویر میباشد. این هارد معمولا در اندازه 5.2 اینچ در بازار یافت میشود.
 • تعمیر انواع هارد Seagate: هارد سیگیت بالاترین رتبه Recovery اطلاعات در ایران است. این برند پنج روش جدید در زمینه بازیابی اطلاعات و دو روش در زمینه تعمیر هارد کشف کرده است.
 • تعمیر هارد وسترن دیجیتال WD: تعمیر این هارد سریع و حرفهای انجام میشود که هم به صورت اینترنال و هم اکسترنال، در بازار موجود میباشد.
 • تعمیر هارد Hitachi: خرابیهای عمدهای که برای هارد برند هیتاچی گزارش شده است، مربوط به بدسکتوری هارد، خرابی فیزیکی، خرابی ترنسلیتور و سوختن برد است. این هارد در اندازههای 5.2 و 5.3 اینچ در بازار موجود هستند.

تعمیر هارد برند سیگیت

Disk Drill بهترین نرمافزار تعمیر هارد دیسک

Disk Drill هم از نظر ویژگی و هم از نظر طراحی، مدرنترین نرمافزار بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد است. آسان بودن کار با این نرمافزار و نیاز نداشتن به هیچ تخصصی باعث محبوب شدن این نرمافزار شده است. تنها کافی است که دکمه ریکاور را بزنید تا بقیه موارد به صورت خودکار انجام شود.

این نرمافزار قابلیتهای زیادی ازجمله پاکسازی هارد دیسک، پشتیبانگیری از دادهها، نظارت بر دیسک، حفاظت از دادهها ورا دارد. مطمئن باشید با دانلود این نرمافزار، میتوانید به تمام چیزهای مورد نیازتان است، دسترسی داشته باشید.

Disk Drill برای مک

WinDirStat بهترین ابزار استفاده از دیسک

قبل از تعمیر هارد دیسک، باید اطلاعاتی که روی آن ذخیره شده است را پیدا کنید. شاید اکثر فضای شما را فایلهای ناخواسته پر کرده باشد. شما میتوانید با نرمافزار WinDirStat، که هر فایل را به صورت مستطیل رنگی نمایش میدهد، متوجه فضای اشغال شده توسط آن فایل شوید.

نشان دادن فضای اشغال شده با نرمافزار WinDirStat

DBAN بهترین ابزار پاک کردن دیسک

گاهی ممکن است تعمیر هارد امکانپذیر نباشد و لازم باشد بعد از انتقال اطلاعات به دستگاه ذخیرهسازی دیگر، آن هارد دیسک آسیب دیده را به صورت ایمن پاک کنیم. این ابزار با پاکسازی کامل، اثری از محتوای اصلی بر جای نمیگذارد و تضمینی برای پاک کردن کامل دادهها میباشد.

پاکسازی کامل هارد دیسک با DBAN

علت خرابی هارد دیسک اکسترنال و تعمیر آن

رایجترین مشکلات هارد اکسترنال، افتادن و سقوط از ارتفاع، اختلالات نرمافزاری، سوختن هارد به دلیل نوسان برق و یا آسیب دیدن بر اثر ضربه میباشد. ما در اینجا به تعمیرات هارد پرداخته و میگوییم که آیا تعمیر هارد اکسترنال ضربه خورده امکانپذیر است یا خیر؟

برای تعمیر هارد اکسترنال ضربه خورده میتوان از نرمافزار PC3000 برای بازیابی اطلاعات استفاده کرد. شما برای این کار بهتر است از یک متخصص که کار آن تعمیرات هارد دیسک میباشد، استفاده کنید. درست است خودتان نیز میتوانید با استفاده از Clean Room استاندارد، تعویض هد هارد و ابزار جراحی این کار را انجام دهید، اما نداشتن تجربه کافی و تخصص لازم ممکن است آسیبهای جبران ناپذیری برجای بگذارد.

دستگاه PC3000

چه مشکلاتی بعد از آسیب فیزیکی هارد به وجود میآید؟

در زیر به چند نمونه از اتفاقاتی که بعد از ضربه و آسیب فیزیکی برای هارد پیش میآید، اشاره شده است. این اتفاقات میتواند علت تعمیر هارد باشد.

 • خراب شدن برد هارد: برد هارد در اثر نوسان برق یا ضربه خوردن آسیب میبیند و ممکن است بسوزد که به آن هارد سوخته میگویند.
 • بدسکتور شدن هارد دیسک: از مشکلات دیگر آسیب فیزیکی هارد، وجود بدسکتور است.
 • خراب شدن هد خواندن و نوشتن هارد: یکی دیگر از اتفاقات بعد از ضربه خوردن هارد، آسیب دیدن هدهای خواندن و نوشتن است که به آن پارک نبودن هد نیز گفته میشود.
 • خراب شدن اسپیندل موتور: شما میتوانید به راحتی متوجه خرابی اسپیندل بشوید؛ اگر روی بدنه هارد فرورفتگی و یا خراشیدگی باشد و همچنین گیرپاژ کردن و درگیری نیز از نشانههای خرابی اسپیندل موتور است.
 • خراب شدن صفحات دیسک: این صفحات حساسیت بالایی دارند؛ به طوریکه حتی برای باز کردن هارد به کلین روم نیاز داریم.

حتما قبل از بازیابی و تعمیر هارد دیسک باید وضعیت هارد دیسک ،توسط یک فرد مجرب و متخصص بررسی شود.

تعمیر موتور هارد

چهطور میتوان هارد دیسک خراب را، در ویندوز 10 تعمیر کرد؟

اولین قدم مطمئن شدن از خراب بودن هارد دیسک، و سپس اقدام به تعمیرات هارد است. در زیر ما به چند راهکار برای تعمیر هارد دیسک اشاره کردیم که امیدواریم بتواند در تعمیر هارد کمک کند.

 • بررسی منبع تغذیه

به هنگام استفاده از هارد اکسترنال امکان دارد رسانه ذخیرهسازی برق را از USB بگیرد. بهتر است هارد دیسک را جدا و دوباره در طول تعمیر هارد وصل کنید. همچنین از غیرفعال نبودن پورت USB خود مطمئن شوید. روش دیگر نیز امتحان کردن USB دیگر روی سیستم خود است؛ چراکه ممکن است پورتی که استفاده میکنید، به درستی کار نکند و شما اطلاع نداشته باشید. در مورد هارد اکسترنال بعضی از آنها منبع تغذیه جداگانه دارند که باید از درست کار کردن آن مطمئن شد. در مورد هارد اینترنال، بررسی منبع تغذیه دشوار است. با این وجود اگر سیستم، درایو داخلی را شناسایی کند، به احتمال قوی مشکلی در برق وجود ندارد.

بررسی منبع تغذیه

 • امتحان کردن هارد دیسک روی رایانه دیگر

امکان دارد سیستم شما قادر به خواندن هارد دیسک نباشد که در این صورت باید اقدام به تعمیر هارد دیسک کنید. اگر با وصل کردن رسانه ذخیرهسازی به سیستم دیگر کار کرد، پس امکان دارد که در درایورهای نصب شده روی رایانه شما مشکلی وجود دارد. برای رفع مشکل روی This PC راست کلیک کرده و روی Manage، سپس روی Device Manager کلیک کرده و میتوانید مجددا درایورهای هارد دیسک را نصب کنید.

با کلیک راست کردن روی نام هارد دیسک، گزینه Uninstall را بزنید و سپس رایانه را ریاستارت کرده و هارد دیسک را وصل کنید. اغلب درایورها به صورت خودکار شروع به نصب میشوند.

تست سلامت هارد دیسک

 • بررسی هارد دیسک برای خطا
 • معمولا به هنگام اتصال درایو به دستگاه، ویندوز درخواست اسکن درایو میکند. اگر به صورت خودکار درخواست اسکن درایو نکرد، به This PC مراجعه و بعد روی Drive  و سپس Properties، از آنجا نیز به تب Tools بروید و روی بررسی کلیک کنید.

بررسی هارد دیسک

آیا تعمیر هارد سوخته امکانپذیر است؟

برد یک قسمت اصلی و مهم هارد میباشد. وقتی صحبت از هارد سوخته میشود، دقیقا منظور برد هارد دیسک(pcb) است. اگر این قسمت آسیب ببیند، سیستم قادر به شناسایی هارد نخواهد بود. جای نگرانی نیست و شما میتوانید از دو روش زیر برای تعمیرات آن استفاده کنید:

 • استفاده از یک هارد قدیمی شبیه به آن و جابهجا کردن برد هارد معیوب
 • تعمیر برد هارد، البته تعویض قطعه ROM است.

نکته قابل توجه این است که برای تعمیر هارد حتما به یک مرکز تعمیرات هارد قابل اطمینان مراجعه کنید. افراد مبتدی و نامتخصص میتواند باعث بدتر شدن کار نیز شود.

تعمیر هارد سوخته

هزینه تعمیر هارد چقدر میباشد؟

هزینه تعمیر هارد به عوامل مختلفی بستگی دارد  و نمیتوان قبل از بررسی هارد و مشکل آن، قیمت دقیق تعیین کرد. اما در حالت کلی بستگی به زمان مورد نیاز و مقدار کار تخصصی که انجام میشود، بستگی دارد.

آیا هاردی که صدا میدهد، قابل تعمیر است یا خیر؟

هاردی صدا میدهد که آسیب و یا ضربه شدیدی به آن وارد شده و هد آن را دچار مشکل کرده است. باید بگوییم این هارد را نمیتوان برای استفاده دوباره تعمیر کرد، بلکه فقط میتوان با جراحی هارد، اطلاعات آن را بازیابی کرد.

آیا هارد دیسکی که ضربه خورده است، قابل تعمیر است یا خیر؟

اگر اطلاعات باارزشی در هاردتان وجود ندارد، بهتر است از تعمیر هارد ضربه خورده پرهیز کنید. به این دلیل که بعد از تعمیر، هارد امنی نمیشود.

تعمیر هارد ضربه خورده

نتیجهگیری

هارد دیسک که به دو نوع اینترنال و اکسترنال تقسیم میشود، ممکن است ناگهانی و یا بعد از مدتها کار کردن بر اثر اتفاقاتی، مثل سقوط از ارتفاع، ضربهخوردگی وآسیب ببیند و شما نیاز به تعمیر هارد دیسک پیدا کنید. البته همانطور که در بالا اشاره شد مشکلات میتواند منطقی مثل: خطای انسانی، خطای پیش آمده توسط بدافزار و یا مشکلات فیزیکی باشد.

نکتهای که اهمیت دارد این است که باید تعمیر هارد خود را به یک مجموعه، که دارای افراد متخصص و باتجربه است، بسپارید. چون ممکن است فرد نامتخصص با یک اشتباه باعث شود تمام اطلاعات باارزشتان را برای همیشه از دست بدهید.

امیدوارم مطالب برایتان مفید واقع شود. ممنون که تا آخر همراه ما بودید. باتشکر